Dnia 10 września 2021 roku Uczniowie Ośrodka Edukacji “Sokrates” w Bielsku – Białej wraz z opiekunami – nauczycielami “Sokratesa” wyruszyli w swoją podróż do Portugalii w celu odbycia praktyk zawodowych na kierunku weterynaria i fryzjerstwo z programu Erasmus+. Osiemnastoosobowa grupa wczesnym rankiem wstawiła się na dworcu PKS w Bielsku – Białej i spokojnym tempem ruszyła na lotnisko w Balicach. Podróż samolotem minęła szybko i spokojnie. Po dotarciu na miejsce wszyscy zakwaterowali się w hotelu w Bradze – mieście, gdzie docelowo miały odbywać się praktyki.

Pierwszy weekend, tak więc obowiązkowe zwiedzanie w planie zajęć. Sameiro w Bradze, Bom Jesus do Monte, stare miasto w Guimarães to tylko niektóre miejsca odwiedzone przez naszych stażystów. Piękne widoki, cudowna natura i architektura podobały się każdemu! Z resztą koniecznie zobaczcie galerię, która zamieszczona jest poniżej, a sami zobaczycie, że wszelkie słowa są zbędne. W niedzielę przyszła pora na wycieczkę do Porto i rejs statkiem.

Tydzień jak zawsze zaczyna się od poniedziałku, a z racji tego, że zaczął się czas pracy, to wszyscy poznali swój plan zajęć i miejsca, do których uczęszczali kolejne tygodnie. Weterynarze odbywali swój staż w klinikach: Clínica Veterinária das Piscinas, Clínica Veterinária de Celeirós, Veterinário século XXI, Centro Veterinário de Nogueira. Fryzjerzy natomiast w salonach fryzjerskich: Soraia Santos, Maura Cabeleireiros, Ana Paula Cabeleireiros, Cabelo Corpo e Arte, Espaço 8. Nie obyło się również bez poznania Bragi, która kryje w sobie mnóstwo interesujących miejsc.

Kolejny weekend to wycieczka do Viana do Castelo i Ponte de Lima. Wybrzeże, ocean, woda i fale. Niekoniecznie te widoki zarezerwowane są wyłącznie na wakacyjne miesiące. Atmosfera – gorąca! Oprócz tego w planie było jeszcze zwiedzanie wąskich, urokliwych uliczek w mieście.

Drugi tydzień mijał pod znakiem ciężkiej pracy Uczniów, zdobywania bezcennego doświadczenia i wymieniania się poglądami z przyjaciółmi z Portugalii. W każdym z miejsc pracy panowały bardzo dobre warunki, dzięki czemu przyswajanie niezbędnej wiedzy przychodziło z jeszcze większą łatwością. Fryzjerzy i weterynarze doskonalili swój kunszt pracy i poznawali nowe rzeczy związane z ich przyszłą pracą zawodową.

Następny weekend, już ostatni to odkrywanie nowości w zachodniej części Portugalii. Świetne humory i bardzo dobre nastroje towarzyszyły wszystkim do samego końca. Przypominam, o obejrzeniu galerii zdjęć. Pomimo napiętemu planowi zajęć Uczniowie przez cały pobyt wysyłali zdjęcia i dzielili się z nami swoimi przeżyciami.

Ostatni tydzień pracy to ciężkie rozstanie ze współpracownikami. Każdy przyzwyczaił się do pracy i polubił ją na tyle, że smutno było się rozstawać. “Wisienką na torcie” była wycieczka nad ocena, by spróbować swoich sił w surfowaniu! Wow, mega atrakcja i mnóstwo frajdy. W czwartek, dzień przed wylotem odbyło się uroczyste spotkanie, gdzie praktykanci otrzymali certyfikaty i małe upominki.

Ostatni etap to powrót do Polski. Na szczęście bez większych przygód. Szybki lot samolotem i transfer do domu.

Ależ to był wyjazd…!

Z niecierpliwością czekamy na kolejny.

[DO]